Niedoczynność tarczycy

Często robiąc badania lub udając się do endokrynologa, słyszymy ,,wyrok”: niedoczynność tarczycy.

Ale czym to jest ta niedoczynność?
Niedoczynność tarczycy to nic innego jak zaburzenie w jej prawidłowym funkcjonowaniu, które wiąże się ze zbyt małą lub żadną produkcją hormonów odpowiedzialnych za jej prawidłowe funkcjonowanie. Niedoczynność występuje wtedy, kiedy tarczyca nie robi tego co do niej należy, czyli nie produkuje wystarczającej ilości hormonów dla Twojego organizmu.
Kup JodavitPrzyczyny powstawania niedoczynności: (jest ich bardzo dużo, prezentujemy najczęściej występujące)

  1. Niedobór jodu
  2. Zapalenie tarczycy
  3. Problemy autoimmunologiczne (choroba Hashimoto – przewlekłe zapalenie tarczycy – niebolesne zapalenie tarczycy, powoli niszczące tarczycę i prowadzące do zmniejszenia produkcji hormonów)
  4. Uszkodzenia mechaniczne powstałe np. na skutek operacji
  5. Używanie jodu radioaktywnego do leczenia nadczynności tarczycy
  6. Uszkodzenia wrodzone czy choroba Quervaine’a (podostre zapalanie tarczycy spowodowane najprawdopodobniej infekcją wirusową świnki, odry, grypy, adenowirusami, wirusami ECHO).

Czy niedoczynność tarczycy ma jakiś istotny wpływ na nasze zdrowie oraz codzienne samopoczucie? Bezapelacyjnie TAK.
Niedoczynność może wywoływać anemię oraz zaburzenia oddychania , włączając w to bezdech senny. Do innych konsekwencji należą problemy z sercem czy nadwagą, występują problemy z koncentracją, skrajne nastroje czy wreszcie osłabienie popędu płciowego, włączając w to niepłodność. Bardzo istotną konsekwencją niedoczynności tarczycy jest tzw. wole.

U dzieci również występuje problem niedoczynności tarczycy a z wiekiem jedynie się pogłębia. Nasze dzieci  mogą mieć z tego tytułu problem z osiągnięciem prawidłowego wzrostu, a ich kości dojrzewają dłużej, więc dłużej są miękkie i kruche. Zewnętrznymi objawami mogą być: sucha skóra, łatwo wypadające włosy, zaparcia, tendencja do tycia mimo braku apetytu czyli efekt tzw. brudnych łokci, czyli zmiany na skórze łokci i kolan. Dzieci mogą mieć problemy z koncentracją, dzielnym znoszeniem niskich temperatur oraz z dojrzewaniem płciowym.

Niedoczynność tarczycy może dotknąć każdego i w każdym wieku. Wiek i płeć nie jest regułą i choć w większości problem ten dotyka kobiet, to żaden mężczyzna nie może czuć się wolny od zagrożenia, jakim może być niedoczynność tarczycy.

W przypadku chorób tarczycy – przed rozpoczęciem dawkowania należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zrównoważonego sposobu żywienia.

Zobacz także:
FAKTY & MITY na temat jodu!