FAKTY & MITY na temat jodu!

 • Aby zapobiec niedoborom jodu w ciąży wystarczy spożywać sól jodowaną? MIT!
  Podczas ciąży niezbędne jest zwiększenie ilości dostarczanego jodu do organizmu,
  organizm ma w tym okresie większe zapotrzebowanie na jod, który ogranicza ryzyko poronienia.
 • Wczasy spędzone nad Bałtykiem zapewnią zapasy jodu na kilka miesięcy. MIT!
  Wybrzeże Bałtyku to rzeczywiście rejon, w którym jest sporo jodu w powietrzu, jednak uwalnia się on tylko z wody morskiej przy odpowiedniej pogodzie – największe stężenie jodu jest podczas dni wietrznych i sztormowych (a więc jesienią, zimą i wiosną!), mimo to lepiej spędzać urlop nad morzem niż w górach, gdyż rejony górskie są bardzo ubogie w jod.
 • Jod jest niezbędny do dobrego rozwoju mózgu dziecka i wpływa na jego iloraz inteligencji. PRAWDA!
  Nawet niewielki niedobór jodu wiążę się z obniżeniem ilorazu inteligencji u dziecka. Jedno z badań wykazało, że dzieci matek z obszaru o umiarkowanym niedoborze jodu mają iloraz inteligencji niższy średnio o 18 punktów od ilorazu matek, które nie miały niedoborów.
 • Każdy suplement z jodem jest tak samo dobry. MIT!
  Jod zawarty w suplementach może mieć pochodzenie organiczne lub nieorganiczne, i jest to znacząca różnica. Zawsze należy wybierać jod nieorganiczny, ponieważ jest lepiej przyswajalny przez ludzki organizm i nie obciąża wątroby. Stosowanie organicznych związków jodu może mieć niekorzystne skutki dla zdrowia. Trzeba patrzeć na skład suplementów i wybierać takie, których źródłem jodu są jodki (sodu, potasu) oraz jodany.