FAKTY & MITY na temat jodu!

 • Aby zapobiec niedoborom jodu w ciąży wystarczy spożywać sól jodowaną? MIT!
  Podczas ciąży sytuacja niezbędne jest zwiększenie ilości dostarczanego jodu do organizmu,
  organizm ma w tym okresie większe zapotrzebowanie na jod, który ogranicza ryzyko poronienia.
 • Wczasy spędzone nad Bałtykiem zapewnią zapasy jodu na kilka miesięcy. MIT!
  Wybrzeże Bałtyku to rzeczywiście rejon, w którym jest sporo jodu w powietrzu, jednak uwalnia się on tylko z wody morskiej przy odpowiedniej pogodzie – największe stężenie jodu jest podczas dni wietrznych i sztormowych (a więc jesienią, zimą i wiosną!), mimo to lepiej spędzać urlop nad morzem niż w górach, gdyż rejony górskie są bardzo ubogie w jod.
 • Każda kobieta ciężarna powinna suplementować jod. PRAWDA!
  Nawet jeśli używasz soli i chętnie jadasz ryby – to i tak nie zaspokoi zwiększonego zapotrzebowania na jod podczas ciąży. Specjaliści zalecają aby każda kobieta stosowała suplementację jodem od początku ciąży, aż do zakończenia okresu karmienia.
 • Niedobór jodu zwiększa ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego. PRAWDA!
  Jod w czasie ciąży wpływa nie tylko na rozwój mózgu i poziom inteligencji dziecka, ale w ogóle ma korzystny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży. Gdy kobieta ma wystarczająco dużo jodu, mniejsze jest ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, a także wystąpienie wad wrodzonych u dziecka oraz martwego urodzenia.
 • Jod jest niezbędny do dobrego rozwoju mózgu dziecka i wpływa na jego iloraz inteligencji. PRAWDA!
  Nawet niewielki niedobór jodu wiążę się z obniżeniem ilorazu inteligencji u dziecka. Jedno z badań wykazało, że dzieci matek z obszaru o umiarkowanym niedoborze jodu mają iloraz inteligencji niższy średnio o 18 punktów od ilorazu matek, które nie miały niedoborów.
 • Każdy suplement z jodem jest tak samo dobry. MIT!
  Jod zawarty w suplementach może mieć pochodzenie organiczne lub nieorganiczne, i jest to znacząca różnica. Zawsze należy wybierać jod nieorganiczny, ponieważ jest lepiej przyswajalny przez ludzki organizm i nie obciąża wątroby. Stosowanie organicznych związków jodu może mieć niekorzystne skutki dla zdrowia. Trzeba patrzeć na skład suplementów i wybierać takie, których źródłem jodu są jodki (sodu, potasu) oraz jodany.
 • Suplementacja jodem zmniejsza ryzyko ADHD u dziecka. PRAWDA!
  Badania wykazały zależność pomiędzy niedoborem jodu u matek w okresie ciąży, a częstym występowaniem zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi w wieku szkolnym. W jednym z badań nad ADHD stwierdzono aż u 68,7 proc. dzieci kobiet zamieszkujących obszar o umiarkowanym niedoborze jodu!